Taşerondan Kadroya Geçince Maaş Fark Edecek mi?

Taşerondan Kadroya Geçince Maaş Fark Edecek mi?
12 Mart 2018 tarihinde eklendi, 16 kez okundu.
Reklam

Taşerondan Kadroya Geçince Maaş Fark Edecek mi?

Taşerondan Kadroya Geçince Maaş Fark Edecek mi? Gündemi uzun zamandır meşgul eden taşeron işçilerin kadroya alınması mevzusu, yavaş yavaş netlik kazanmaya başlamıştır. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu gerekli açıklamaları yapmıştır. 900 bin çalışanı yakından ilgilendiren kadro konusunda yapılan açıklamalarla işçilerin kafa karışıklığı giderilmiştir.

Taşeron işçilerin konuyla ilgili merak ettiği pek çok detay var ama maaş konusu doğal olarak herkesi yakından ilgilendiriyor. Çoğu taşeron işçi kadroya alındıktan sonra maaşlarının artacağını umut etmektedir. 450 bin işçiyle birlikte aileleri de hesaba katıldığında 4-5 milyon vatandaş bu süreci merakla takip etmektedir.

Kadroya Alınan İşçilerin Maaşları Nasıl Belirlenecek?

Jülide Sarıeroğlu, yaptığı açıklamada kamu kurum ve kuruluşlarında faaliyet gösteren 450 bin taşeron işçinin 4/D statüsünde kadroya alınacağını belirtmiştir. Kadroya alınan işçilerin maaşlarının belirlenmesi, eskiden yapılmış olan anlaşmalar bir süre geçerliliğini koruyacaktır.

Taşerondan Kadroya Geçince Maaş Fark Edecek mi?

Jülide Sarıeroğlu’nun açıklamalarına göre taşeron işçiler kadroya alındıklarında maaşlarında değişiklik yapılmayacak. İşçinin kadroya geçişi mevcut maaşıyla gerçekleşecek. İşçilerin çalıştıkları yerde işine devam edeceğini söyleyen Sarıeroğlu, işçinin bağlı olduğu sözleşme bitene kadar maaş değişikliği olmayacağını belirtti. Bu durumda kadroya geçen işçinin sözleşmesi bittikten sonra maaşında düzenleme yapılma ihtimali her zaman var.

Taşeron İşçilere Kadroyla Birlikte İkramiye mi Verilecek?

Sözleşmeli çalışan 450 bin taşeron işçi 4/D statüsü ile kadroya alındığında yani kamuya geçiş sürecini tamamladıklarında 52 günlük ikramiye verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylandı. 2 defa 26’şar günlük olarak hesaplanacak ikramiye tediye ismi altında dağıtılacak. Verilecek ikramiyenin, maaş düzenlemesi yapılamasa bile işçilerin yüzünü güldüreceği tahmin ediliyor.

Taşeron İşçinin Maaşında Ne Zaman Değişiklik Yapılabilecek?

Taşeron olarak çalışan işçiler, çalıştıkları dönemde toplu sözleşme yapmaktadır. Toplu sözleşmenin süresi bitmeden işçilerin maaşlarında değişiklik bu sözleşmeye bağlı kalarak yapılır. Bu süreç işçi kadroya alınsa bile sözleşme bitene kadar geçerliliğini koruyacaktır. İşçinin yapmış olduğu sözleşme bittikten sonra çeşitli düzenlemeler yapılması bekleniyor ama yasal değişiklikler, bakanlarca yapılan düzenlemeler neyi getirir belirsizdir.

Taşerondan Kadroya Geçince Maaş Fark Edecek mi? ile ilgili aklınıza takılan bir soru olursa yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git