Tarım İşçisi Maaşları ne Kadar

Tarım İşçisi Maaşları ne Kadar
17 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 112 kez okundu.
Reklam

Tarım işçisi maaşları ne kadar 2017

Tarım işçisi maaşları, üretim şekline ve bölgesine göre değişmektedir. Tarım işçilerinin aldığı maaşlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıda yer verdiğimiz örneklerden yola çıkarak, aşağı yukarı ne kadar maaş aldıklarını öğrenebilirsiniz.

Tarım İşçileri Ne Yapar?

Tarım işçisi, adı üzerinde tarım alanlarındaki beden gücüne dayalı işleri yapmakla sorumlu kişilerdir. Tarım işçileri, genellikle kırsal bölgelerde yaşayanlardan tercih edilmektedir. Bir çoğu da, farklı şehirlerden, en çok işçi ihtiyacı olan kırsal bölgelere mevsimlik olarak gelmektedirler. Mevsimlik olarak göçebe hayat yaşan işçilere ise; mevsimlik işçi denir. Bu işçilerin genellikle sigortaları yoktur ve bir sendikaya bağlı çalışmazlar. Tarım işçilerinin en büyük sorunlarından birisi de budur. İş yükünün en ağır olduğu mesleklerden birisidir. Genellikle yaz mevsimlerinde çalışırlar. Kavurucu güneşin altında, günün aydınlanmasıyla işe başlarlar ve günün kararmasıyla işleri biter. Genellikle 12 saatten fazla çalışmaktadırlar. Ürün toplama, ürün toprağı hazırlama, ürün gübreleme, ilaçlama gibi işlerde görev alırlar.

Tarım İşçileri Ne Kadar Maaş Alır?

Tarım işçisi maaşları diyoruz ancak, tarım işçilerinin büyük bir bölümü maaş almaz. Genellikle yevmiye usulü çalıştırılan kişilerdir. Yapılan işe göre yevmiye de değişmektedir. Genellikle 12-15 saatlik mesailerde yapılan işe göre 100 TL civarında yevmiye verilmektedir. Bazı kesimler daha da az yevmiye verebiliyor. 100 TL yevmiye iyi bir para gibi görünebilir ancak, sigorta olmaması ve uzun çalışma saatleriyle birlikte işlerin sürekli olmayıp birkaç günde bir değişiklik göstermesinden dolayı üzücü bir çalışma sistemidir.

2017 Memur Maaşları İçin Tıklayınız

Memur Personel Alımları ve Memur Maaşları ile ilgili facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Tarım İşçisi Maaşları ne Kadar 2017,  Aklınıza takılan bir şey var ise yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git