Sözleşmeli Öğretmen Hangi İllere Alınabilir

Sözleşmeli Öğretmen Hangi İllere Alınabilir
11 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 469 kez okundu.
Reklam

Sözleşmeli Öğretmen Hangi İllere Alınabilir? Bugünkü yazımda sözleşmeli öğretmenlikte netleşen kısımları sizlerle paylaşacağım. Sosyal Medya hesaplarıma ve mailime en çok gelen sorulardan biri olan “Sözleşmeli Öğretmen Hangi İllere Alınabilir?” sorusunu ve netleşen diğer kısımlara değineceğim.

Geçtiğimiz aylarda Şubat atamasında alınacağı söylenen sözleşmeli öğretmenler için hazırlanan taslak netleşti.  Madde, Meclis Genel Kurulunda kabul edilip, Cumhurbaşkanı onayı ve Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Tabi ki nihai karar meclis tarafından verilecektir ancak netleşene kadar kendini Şubat atamalarına hazırlamak isteyen adaylar için şartları ve taslağı belirtmekte fayda var.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN HANGİ İLLERE ALINABİLİR?

Öğretmen maaşları ne kadar ? Sözleşmeli Öğretmen hazırlanan taslakta belirtilene göre her ile değil sadece kalkınmada 1. derecede öncelikli illere sözleşmeli öğretmen alımı yapılacaktır. Bu illeri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Tabii ki tabloda belirtilen illerin tamamında alım yapılması şart değildir ve sözleşmeli öğretmenin doğası gereği doğu illerinde daha fazla alım yapılacağını öngörebiliriz.

KALKINMADA BİRİNCİ DERECEDE ÖNCELİKLİ YÖRELER
1- Adıyaman 26-Kars
2- Ağrı 27-Kastamonu
3- Aksaray 28-Kırıkkale
4- Amasya 29-Kırşehir
5- Ardahan 30-Kilis
6- Artvin 31-Malatya
7- Bartın 32-Mardin
8- Batman 33-Muş
9- Bayburt 34-Nevşehir
10-Bingöl 35-Niğde
11-Bitlis 36-Ordu
12-Çanakkale(Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri) 37-Osmaniye
13-Çankırı 38-Rize
14-Çorum 39-Samsun
15-Diyarbakır 40-Siirt
16-Elazığ 41-Sinop
17-Erzincan 42-Sivas
18-Erzurum 43-Şanlıurfa
19-Giresun 44-Şırnak
20-Gümüşhane 45-Tokat
21-Hakkari 46-Trabzon
22-Iğdır 47-Tunceli
23-Kahramanmaraş 48-Van
24-Karabük 49-Yozgat
25-Karaman 50-Zonguldak

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KAÇ YIL ATAMA İSTEYEMEYECEKLER?

Öğretmen Nasıl Olunur ? Arkadaşlar daha önce de belirtildiği üzere atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabidir yani eş durumundan tayin isteyemezler. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KAÇ YIL SONRA KADROYA GEÇEBİLİR?

Sözleşmeli öğretmenler üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır.

Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Sözleşmeli Öğretmen Hangi İllere Alınabilir? Aklınıza takılan bir şey olursa yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git