Mavi Yaka Maaşları Ne Kadar

Mavi Yaka Maaşları Ne Kadar
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 114 kez okundu.
Reklam

Mavi yaka maaşları ne kadar 2017

 

“Mavi yaka maaşları ne kadar?” sorusunun cevabını vermeden önce, çok merak edilen; “mavi yaka nedir?” konusuna açıklık getirmek istiyoruz.

Mavi Yaka Nedir?

Mavi yaka çalışanları, beden gücü gerektiren işlerde görev almaktadırlar. Sabit maaş ya da dönemsel olarak süreli ücret karşılığında çalışırlar. Mavi yaka olarak çalışan kişilerin yaptığı işler genellikle el emeğine dayanmaktadır. Mal veya hizmet üretimi yapan şirketlerin, sahada, arazide ya da üretim tezgahlarının başında emek sarfederler. Zihin gücüyle çalışan beyaz yakalılara göre daha çok beden gücüne dayalı işlerde, maaş başı ya da parça başı, saatlik, yevmiye usulünde ücretlendirilirler. Mavi yaka işçi grubuna ait ustabaşları, vardiya amirleri, postabaşı, formen gibi kişilerin işleri planlayıp organize etmede görevli oldukları için mavi yaka olarak görülmemeleri istense de, bu gruptaki kişiler de mavi yaka çalışma haklarına sahiptirler.

Mavi Yaka Maaşları Ne Kadar?

Mavi yaka olarak çalışanlar, kısacası işçi sınıf olarak adlandırılmaktadır. İşçi sınıfına ait mesleklerin neredeyse tümü asgari maaş olan 1400 TL üzerinden ücretlendirilmektedir. Yaptıkları parça iş başına, mesai başına ya da kıdemine göre ekstra ücretler alabilmektedir. Ancak, mavi yaka olarak sıfırdan bir işe giriyorsanız, alacağınız maaş asgari ücretten daha fazla genellikle olmamaktadır. Beden gücünün bu kadar emek verildiği işlerde bu derece düşük maaşı haksızlık değil mi tartışmaları ise son bulmayacak gibi görünüyor.

2017 Memur Maaşları İçin Tıklayınız

Memur Personel Alımları ve Memur Maaşları ile ilgili facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Mavi Yaka Maaşları Ne Kadar 2017,  Aklınıza takılan bir şey var ise yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git