Maden ve Petrol Mühendisi Maaşları Ne Kadar

Maden ve Petrol Mühendisi Maaşları Ne Kadar
9 Mart 2017 tarihinde eklendi, 162 kez okundu.
Reklam

Maden ve Petrol Mühendisi Maaşları Ne Kadar 2017

Maden ve Petrol Mühendisi Maaşları Ne Kadar 2017Maden ve Petrol Müdendisliği, iki ayrı mühendislik dalı olmasına rağmen çalışma alanları birbirine çok yakındır. Maden mühendisliği, yer altı ve yer üstü olmak üzere, her türden enerji kaynağı için gerekli tüm düzenlemeleri yapan meslek dalıdır. Dört yıllık üniversite düzeyinde bir eğitimi olan maden mühendisliği bölümü hazır halde olan 23 devlet ve özel üniversite bulunmaktadır. Maden mühendislerinin görevleri olarak hangi maden türünün nereden çıkarılacağını hesaplar. Maden çıkarılacak yerin rezerv durumuna, toprak türü, kaya türü gibi özelliklerin analizini gerçekleştirerek hangi maden çıkarma yönteminin kullanılacağına karar verir. Sadece bu iki görevi bile maden mühendisi bir maden işletmesinin temel taşı olduğunun göstergesidir. Petrol mühendisliği, petrolün çıkarılması ve işlenmesi ile ilgilenir. Hali hazırda pek çok üniversitede lisans eğitimi verilmekte olup yoğun ve ağır bir ders programına sahiptir. Mezun olabilmek için özellikle kimya konusunda başarılı olmak gerekmektedir.

Maden ve Petrol Mühendisliği maaşları kamuda çalışılması durumunda birbirine oldukça yakındır. 2.000 TL ile 3.000 TL arasında değişen bir maaş alırlar. Özel sektörde daha düşük ücretle başlayan mühendisler daha sonra kazanılan tecrübe ve kıdemle birlikte alınan maaş çok daha fazla olabilmektedir. Bunun haricinde her iki bölümünde kendisine ait “odasına” üye olmalıdır.  Bu üyelik işlemi çok önemlidir. Hiçbir mezun bu üyelik olmadan bir yerlerde çalışamaz, bu kendi işi olsa dahi böyledir.

2017 Memur Maaşları İçin Tıklayınız

Memur Personel Alımları ve Memur Maaşları ile ilgili facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Maden ve Petrol Mühendisi Maaşları Ne Kadar 2017,  Aklınıza takılan bir şey var ise yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git