Kadroya Girmek için Yapılan Sınav Örnekleri

Kadroya Girmek için Yapılan Sınav Örnekleri
3 Mart 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.
Reklam

Kadroya Girmek için Yapılan Sınav Örnekleri

KHK ile taşeron işçilerin kadroya alınması süreci başlamış oldu. İşçilerin başvuruları dahilinde kadro geçişi tamamlanacak. Taşeron işçiler, kadro geçişini tamamlayabilmek için sınava tabi tutulacak. Sınavın hangi formda olacağı, içeriğin nasıl düzenleneceği ise işçilerin en merak ettiği konulardan. Sınavın zorluk kolaylık seviyeleri, içeriği konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı gerekli açıklamaları yapmış ve sınav mevzusu açıklığa kavuşturulmuştur.

Kadro Sınavı Zor mu? Kolay mı Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın açıklamasına göre işçilerin tabii tutulacağı sınav zor olmayacak. Elbette bu zorluk seviyesi sınava giren kişinin performansına göre değişiklik gösterecek. İşçilerin kadroya alınması konusunda ne çok heyecanlandıkları olan sınav mevzusu, bu şekilde netlik kazanmıştır.

Kadro Sınavı Yazılı mı? Sözlü mü?

Bakanlıkça yayınlanan tebliğe göre yapılacak sınavın yazılı mı sözlü mü olacağı işçinin okuma yazma durumuna göre değişiklik gösterebilecek. Sınavın yöntemini ilgili idarenin en üst yöneticisi belirleyecek. Taşeron işçilere, çalıştıkları alan göz önünde bulundurularak sınav yapılacak. Yani her işçi çalıştığı alanla alakalı sorulardan sorumlu olacak.

Taşeron İşçiler KPSS’ YE mi Girecek?

İşçilerin kadroya alınması için KPSS gibi bir sınava gerek görülmüyor. Sınavın daha çok işçinin alanına yönelik yetkinliği ölçecek şekilde gerçekleşmesi işçileri de rahatlatıyor. İşçilerin kadroya alınması sırasında hedef eleme olmadığı için KPSS gibi bir sınava gerek duyulmuyor.

Kadro Sınavı Nasıl Olacak?

Kolay geçeceği söylenen sınav için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, değerlendirme detaylarına da açıklık getirdi. Görevde oldukları alanla ilgili sorulara işçiler kolaylıkla yanıt verebilecek. Böyle bir sınavda işçinin eğitim bilgileri geri planda bırakılarak sadece okur-yazma olma durumu göz önünde bulundurulacak.

Kadro Sınavının Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Kadro için sınava giren işçiler başarılı olmamak gibi bir durumla karşı karşıya değil. Sınav başarısız olsa bile işçiler güvenlik soruşturmasından geçerek kadroya geçebilecek. Ancak sınavdan 10 üzerinden 6 alan işçiler için güvenlik soruşturulmasına gerek kalmayacak. Bu açıdan bakıldığında sınavın formalite olduğu düşünülebilir. Güvenlik soruşturması, sınavdan daha meşakkatli bir süreç olduğundan sınav sayesinde pek çok işçi sorunsuzca kadroya geçmiş olacak.

Kadroya Girmek için Yapılan Sınav Örnekleri ile ilgili sorularınız olursa yorum yazabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git