İşitme ve Konuşma Terapisti Maaşları Ne Kadar

İşitme ve Konuşma Terapisti Maaşları Ne Kadar
1 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 217 kez okundu.
Reklam

İşitme ve Konuşma Terapisti Maaşları Ne Kadar 2017

İşitme ve Konuşma Terapisti Maaşları Ne Kadar 2017İşitme ve konuşma terapisti, olabilmek için görülmesi gereken eğitimi veren birkaç üniversite bulunmaktadır. Ülkede bölümü açan sadece 4 üniversite bulunmaktadır. 1999 yılında bölümü açan Anadolu üniversitesi ve 2014 yılında bölümü açan Hacettepe üniversitesi en çok rağbet gören üniversitelerdir. Eğitim süresi 4 yıldır ve dili tamamen Türkçe’dir. Bölümün mezunlarından beklentiler ise insanlardaki ses ve dil bozukluklarını tespit ederek bu sorunlara çözüm bulmaktır. Bölüm öğrencileri haftanın 5 günü öğretim, gözlem ve terapi süreçlerine katılmaları istenir. İlk yılın sonunda alınan hazırlık derslerinin başarı ile geçilmesi gerekmektedir. İkinci yılda ise bölüme yönelik derslerin öğrenimi görülmekte ve hastane stajlarına başlanmış olur. 30’dan fazla ders ve 400 saat uygulamanın ardından mezun olan öğrencilere “Uzman İşitme ve Konuşma Terapisti” unvanı verilir. Bölüm mezunlarının iş olanakları oldukça geniş denebilir. Bölümden mezun olanlar isterlerse kamu da isterlerse de özel sektörde iş bulabilirler. Başlıca çalışma alanları, kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel eğitim kurumları, rehabilitasyon merkezleri gibi pek çok kurum ve kuruluşta çalışabilirler. Bu terapistler, hizmet verdikleri kurumlarda, işitme ve konuşma bozukluğu şikayetiyle gelen hastalara gerekli testleri uygulama, sorunu belirleyerek ve yapılması gerekenleri uygulamaya koymakla görevlidir.

Devlette ve özel sektörde alınan maaş farklılık göstermektedir. Fakat kaba bir hesapla kamuda çalışan terapistlerin maaşı 2500 ile 3000 TL arasında değişmektedir.

2017 Memur Maaşları İçin Tıklayınız

Memur Personel Alımları ve Memur Maaşları ile ilgili facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

İşitme ve Konuşma Terapisti Maaşları Ne Kadar 2017,  Aklınıza takılan bir şey var ise yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git