Gelir Uzmanı Nasıl Olunur

Gelir Uzmanı Nasıl Olunur
29 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.
Reklam

Gelir Uzmanı Nasıl Olunur ? Maliye bakanlığına bağlı gelir idaresi başkanlığında çalışmak üzere istihdam edilmiş vergi ve vergi benzeri konularda danışılan kişilere gelir uzmanı denir. Gelir uzmanı istihdamı 1990 yılında başlamış 2003 yılından sonra istihdam sayısı artmıştır. Peki gelir uzmanı nasıl olunur?

 

Gelir uzmanı maaşları ne kadar ?  olabilmek için öncelikle iktisadi idari bilimler mezunu olmak gerekir. Daha sonra KPSS’ye ye girip p49 puan türünden en az 70 puan almak ve kurum sınavına girmeye hak kazanmak gerekir. Üçüncü aşama kurum sınavından da en az 70 puan almaktır. Son olarak yapılacak mülakatı da geçtikten sonra kuruma gelir uzman yardımcısı olarak atamanın yapılması gerekir.

 

Bu aşamalar bittikten sonra gelir uzmanı nasıl olunur? Gelir uzman yardımcısı olan kişi en az üç yıl bu sıfatla çalışır. Üç yıl sonra Maliye bakanlığı tarafından açılan yeterlilik sınavına girerek bu sınavdan da en az 60 puan almak gerekir. Bütün bu aşamaları başarıyla tamamlayan bireyler gelir uzmanı unvanı kazanırlar.

gelir-uzmanı-nasıl-olunur2

Uzun ve meşakkatli bir meslek gibi görünse bile gelir uzmanlığı bir kariyer mesleği olup bireyleri iyi konumlara taşıyabilmektedir.

Gelir Uzmanı Nasıl Olunur , Aklınıza takılan bir şey olursa yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git