Ev Alacaklara 15 Bin TL Devlet Katkısı

Ev Alacaklara 15 Bin TL Devlet Katkısı
19 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 201 kez okundu.
Reklam

Ev Alacaklara 15 Bin TL Devlet Katkısı , Ev almayı düşünenleri rahatlatacak bir uygulama başlıyor. Ev için teşvik etmek amacıyla devlet katkısı uygulaması 26 Ağustos’ta başlıyor. Bankada konut hesabı açarak 75 bin lira biriktirenlere devlet de 15 bin lira katkı sağlayacak.

 Devlet, artık kendi adına ilk evini alanlara maddi destek sağlayacak. Konut hesabı uygulaması, 26 Ağustos’ta başlayacak. Bu tarihten itibaren bankada açtığı konut hesabında en az 3 yıl düzenli birikim yapıp ardından ev alanlara, devlet katkısı ödenecek. Hesabında 5 yıl boyunca 75 bin lira biriktirene, devlet de 15 bin lira ödeyecek. Bankalar, konut hesabı için hazırlıklarını sürdürüyor. İşte bu destekten yararlanmanın şartları:
HESAP NASIL AÇILACAK?
Bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılabilecek. Konut hesabı ortak hesap olamayacak. Katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramayacak.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?
Hesaba bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek ve bu tutar 30 bin lirayı geçemeyecek. Konut hesabına düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olacak.

 

ÖDEMELERE ARA VERİLEBİLECEK Mİ?

Katılımcı aylık ödeme planında bir dönem içerisinde en fazla 3 defa ödemeyi yapmayabilecek.

 

NASIL HESAPLANACAK?
Devlet katkısının hesaplanmasında konut edinim tarihindeki birikim esas alınacak.

KATKI NASIL ALINACAK?
Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Katılımcı konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde bankaya müracaat edecek.

ŞARTLARI NELER?
Katılımcının devlet katkısına hak kazanabilmesi için Türk vatandaşı olması ve tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması gerekiyor.

EŞTEN ALINABİLİR Mİ?
Katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara devlet katkısı ödenmeyecek.
DEVLET KATKISI NE KADAR?
Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15’i (ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemeyecek); 48-59 ay olanlar yüzde 18’i (ödenecek tutar 14 bin lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20’si (ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak. Buna göre; 5 yıl boyunca 75 bin lira biriktirene, devlet de 15 bin lira ödeyecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git