Dişimde Tel Var Asteğmen Olabilir Miyim

Dişimde Tel Var Asteğmen Olabilir Miyim
6 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.
Reklam

Dişimde Tel Var Asteğmen Olabilir Miyim

Dişinde tel olan kişilerin asteğmenlik görevini yerine getirmesi konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından belirtilmiş bir madde bulunmamaktadır. Ancak diş teli konusu TSK tarafından yayınlanan esaslarda ağız ve diş sağlığı konusunda TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Bununla birlikte Ön Sağlık Muayenesi Uygulama Esasları’nda da diş teli ile ilgili bir esas belirtilmemiştir. Ancak muayeneyi yapacak olan sağlık personelinin bu konudaki tercihi ne yönde olacaktır, bunu net olarak söylemek mümkün değil.

Asteğmenlik için ön muayenede genellikle dikkat edilen noktalar, kişinin vücudunda belirgin bir yara, ameliyat izi, yara izi, dövme gibi şeyler olmamasıdır. Bunlar haricinde çene ve diş yapısındaki bozukluklar da asteğmen alımları açısından sıkıntı yaratabilmektedir.

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen esaslarda ‘Diş Sağlığı’ konusunda şu bilgiler verilmiştir. Diş muayenesinin diş doktoru tarafından yapıldığının altı çizildiği esasta, beslenmeyi engelleyecek bir şekilde diş eksikliği ile birlikte sürekli ağız kokusu yapacak olan ve tedavi yolu ile düzeltilemeyen diş eti hastalıklarının bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca da köprü yaptırılması suretiyle yenilenmiş dişlerin, denizaltı özel ihtisasına devam etmesi konusunda herhangi bir sorun teşkil etmediği de belirtilmiştir.

Asteğmen olabilmek için adaylarda olması gereken özelliklerden bir başkası da boy ve kilo oranının istenen ölçüde olmasıdır. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen boy ve kilo sınırlarının dışarısında olanlar bu görev için kabul edilmezler.

2017 Asteğmen Maaşları İçin Tıklayınız

Memur Personel Alımları ve Memur Maaşları ile ilgili facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Dişimde Tel Var Asteğmen Olabilir Miyim ile ilgili  Aklınıza takılan bir şey var ise yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git