Büyükelçi Maaşları Ne Kadar 2018

Büyükelçi Maaşları Ne Kadar 2018
10 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 534 kez okundu.
Reklam

Büyükelçi Maaşları Ne Kadar 2018

Büyükelçi maaşları hakkında bilgi almak isteyen kişiler için Büyükelçi maaşları 2018 yazımızı hazırladık. Büyükelçi nasıl olunur? Büyükelçinin görevi nedir? Büyükelçi maaşları ne kadardır? Sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Büyükelçi Nasıl Olunur?

Büyükelçilik görevi devletin üst kademelerinde yer alan görevlerden bir tanesidir. Büyükelçi olmak için belirli alanlarda uzman olmak gerekmektedir. Başta siyaset bilimi, kamu yönetimi olmak üzere iktisat ve ekonomi, uluslar arası ilişkiler gibi bölümlerinin birisinden mezun olmak, alanından uzmanlaşmak, ileri seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Üniversite eğitiminden sonra KPSS sınavından Dışişleri Bakanlığının açacağı alım için yeterli puanı almak ise ikinci koşuldur. İstenilen puana sahip olan kişiler sonrasında Dışişleri Bakanlığının yapacağı sınava girmeye hak kazanırlar. Yazılı ve sözlü sınavlardan başarı elde eden kişiler Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev alarak görevlerini başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Gerekli olan mesleki şartlar sonucunda Dışişleri bakanlığı ve başbakan tarafından büyükelçi olarak atanır. Kararname uyarınca da görev yeri resmi gazetede yayımlanır.

Büyükelçi Görevi Nedir?

Gönderildiği devlette kendi ülkesini temsil eden en yüksek yetkililer büyükelçilerdir. İki ülke arasındaki diplomasi trafiğini yöneten elçiler dışişleri ilişkileri konusunda oldukça önemli görevlere sahiptirler.

Büyükelçi Maaşları Ne Kadar?

Büyükelçiler bulundukları konum ve önemli görevleri sebebi ile yüksek maaş alan devlet yetkilileri arasında yer almaktadır. Büyükelçi maaşları 13.000 ABD dolarıdır.

2018 Memur Maaşları İçin Tıklayınız

Memur Personel Alımları ve Memur Maaşları ile ilgili facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Büyükelçi Maaşları Ne Kadar 2018,  Aklınıza takılan bir şey var ise yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git