Asteğmen Olmak İçin Gereken Şartlar Neler

Asteğmen Olmak İçin Gereken Şartlar Neler
9 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 102 kez okundu.
Reklam

Asteğmen Olmak İçin Gereken Şartlar

 

Asteğmen olmak için gereken şartlar nelerdir? Orduda en küçük rütbeli subay olan asteğmenlik için yüzlerce erkek başvuru yapmaktadır. Asteğmen olmak için gereken şartları karşılayan bireyler, eğitim sürecinin tamamlayarak görevine başlamaktadır. Asteğmen olmak için gereken şartlar ve eğitim süreci nedir?

Astsubay ve subaylık arasında yer alan asteğmenlik, sınıf olarak yedek subaylar içerisinde bulunmaktadır. Asteğmen maaşları 2.500 TL’den başlayarak 5.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Maaş tutarı hangi birlik içerisinde yer aldığına göre de değişim göstermektedir. Askerlik görevinde bulunmak isteyen birçok birey, asteğmenliği tercih etmektedir. Asteğmen olmak için gereken şartları karşılayan bireyler başvurularını yapabilmektedir. Subaylık görevinde olan kişiler Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava, deniz ve kara komutanlıklarında yer almaktadır.

 

Asteğmen Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Asteğmen olmak isteyen bireylerin belirtilen şartlara sahip olması gerekmektedir. Öncelikli şartların başında Türkiye vatandaşı olarak nüfus kaydına göre 24 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Asteğmenlik için istenilen önemli şartlardan bir diğeri 4 yıllık üniversite mezunu olmaktır. Üniversite eğitiminin en az 3.00 ortalama ile tamamlanmış olması gerekmektedir. Başvuru için talepte bulunmak ve yapılan kurada çıkmak da gerekli olan şartların arasında yer almaktadır. 4 yıllık üniversite mezunu olarak başvuru yapmanın dışında lise mezunu olarak 2 yılık subay eğitimini de almak mümkündür. Sicil kaydı her iki başvuru ve eğitim süreci için de önem teşkil eden maddeler arasında bulunmaktadır.

2017 Memur Maaşları İçin Tıklayınız

Memur Personel Alımları ve Memur Maaşları ile ilgili facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Asteğmen Olmak İçin Gereken Şartlar Neler ?,  Aklınıza takılan bir şey var ise yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Asteğmen Olmak İçin Gereken Şartlar Neler Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Mehmet dedi ki:

  4 yıllık tarih yada halkla ilişkiler bölümü bitirdiğimizde askerde teğmen olarak kalma şansımız var mı?

  1. personelmemur dedi ki:

   Arkadaşlar askerden sonra kalma gibi bir şey yok herkesin girdiği sınava giriyorsunuz hak kazanırsanız teğmen olarak devam ediyorsunuz.

 2. Cemil dedi ki:

  universitenin 1. sınıfındayken astsubay myo gibi yerleri kazandıktan sonra universiteyi dondurup askeriyeye geçiş yapabilirmiyiz

  1. personelmemur dedi ki:

   Daha önce öyle bir şey hiç olmadığını düşünüyoruz.

Sayfa başına git