2016 PMYO Baraj Puanı Hakkında Önemli Bilgi

2016 PMYO Baraj Puanı Hakkında Önemli Bilgi
27 Mart 2016 tarihinde eklendi, 369 kez okundu.
Reklam

2016 PMYO Baraj Puanı 2016 , Sevgili 2016 PMYO Adayları, Bu yılda PMYO alımları yapılacaktır , onun için bazı bilgilere ihtiyaç duyacaksınız. Aşağıda bilgi verdiğimiz konuları inceleyerek alım sürecine başlayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi geçen Cuma günü 25/03/2016 tarihinde 2016 YGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gözler 2016 PMYO Baraj Puanına çevrilmiş durumda ve çok merak edilmekte. Bu yazımızda daha önce PMYO Baraj Puanı hakkında bilgi sahibi olmayan aday arkadaşların anlayabileceği gibi bir yazı yazacağız ve 2016 PMYO Baraj Puanı hakkında açıklayıcı bilgiler vermeye çalışacağız. Lütfen yazımızın sonuna kadar okuyunuz eminim çok bilgisi olan arkadaşlarımızında faydalanacağı bir yazı olacak.

2016 PMYO BARAJ PUANI NEDİR?

PMYO alımları yapılmadan önce Polis Akademisi her yıl YGS’den belirli bir puanı almanızı istemektedir. Yani belirli bir baraj puanını geçmenizi istemektedir. Buna 2016 PMYO Baraj Puanı denilmektedir. Baen bu baraj puanı sıkıntı yaşatmaktadır. Örneğin 240 puan olan baraj puanı adayın aldığı puan ise 239,99 olabiliyor bu kadar yakın puanda katılamaması üzüntü verici oluyor. Ama bu durumunda sonu olmadığını adaylara duyuruyoruz.Baraj puanı kaç olursa olsun aynı durumlarla karşılaşılacaktır.

2016 PMYO BARAJ PUANINA OKUL PUANI VB. PUAN EKLENİYOR MU?

Her yıl en çok aldığımız sorulardan birisi bu sorudur. Arkadaşlar PMYO baraj puanına okul puanınız veya herhangi bir puan eklenmeden yani ham puanınız baz alınarak belirlenmektedir. Yani 2016 YGS’den aldığınız ham puan sizin PMYO sınavlarına girip giremeyeceğinizi belirlemektedir.

2016 PMYO BARAJ PUANI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

2016 PMYO Baraj Puanı yukarıda da yazdığımız gibi Polis Akademisi Başkanlığınca belirlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Polis Akademisi Başkanlığı puan belirlemedeki esasları bizce sırayla;

1-PMYO okullarının kapasitesi.

2-PMYO alınacak kişi sayısı.

PMYO alınacak kişi sayısı ne kadar çok olursa PMYO baraj puanı da ters orantılı olarak düşmektedir.

3-O yıl yapılmış YGS’nin zorluk oranı.

4-O yıl yapılmış YGS’de puan sıralaması.

Kaç kişinin Akademinin belirleyeceği puanın üzerinde olacağı çok önemli. Nitekim başvuru sayısı buna göre artmakta veya azalmaktadır.

Yukarıda saydığımız 4 maddenin haricinde elbet Polis Akademisi kendilerine göre sebep ve nedenleri çoğalabilir. Ancak sistemine göz attığımızda bize son derece mantıksız gelmektedir. Neden mantıksız geldiğini aşağıdaki maddede açıklayacağız.

2016 PMYO BARAJ PUANI BİZCE KAÇ OLMALIDIR?

Arkadaşlar 2016 PMYO Baraj puanı sitemizin görüşüne göre 220-230 civarında olmalıdır. Yada tamamen kaldırılmalıdır. Bu görüşü belirttiğimizde çalışmış, kalemin ve kitapların hakkını vermiş arkadaşlarımız bize kızabilir. Onlara da sonsuz saygımız var ama sizinde bildiğiniz üzere geçtiğimiz sene PMYO sınav sistemi değişti. Yani YGS’nin etkisi artık inanılmayacak kadar az. Bu nedenle yüksek puan almış kişilerin kızmasına gerek yok. Önemli olan artık PMYO mülakatları. PMYO mülakatlarının artık belirleyici olduğunu söylememize rağmen bazı arkadaşlar yinede çalışmıyorlar. Mülaktlara nasıl çalışacağınızı bir sonraki başlıkta açıklayacağız. Öncelikle bizce PMYO baraj puanı neden 220-230 civarında olmalı onu söyleyelim. Geçtiğimiz sene değişen sınav sistemi ile birlikte sizinde bildiğiniz üzere YGS puanınızın yalnızca %30’u PMYO Başarı Puanınıza etki etmektedir. YGS’den ister 350 alın ister 270 alın kazanma şansınız aynı. Sadece 350 ile 270 puanın arasındaki farkın y%30’u size puan getirir. Bu farkta gerek spor gerekse mülakatlarda çok kolay kapanır. Geçtiğimiz sene YGS’den 270 almış bir kişinin asil olarak kazandığını da bildiğimize göre ve yedek planlamasında daha 500-600 kişi alındığıda göz önüne alındığında YGS puanının hiç bir etkisinin olmadığı ve 230 almış bir kişinin bile kazanacağını size burada ispatlamaya çalışacağım.

ÖRNEK HASAPLAMA

2015 Yılında son PMYO kazanan yedek adayın;

YGS puanı:270

Fiziki Yeterlilik Puanı :75

Mülakat Puanı:75 olduğunu düşünürsek.

2015 PMYO BAŞARI PUANI: 133.5 tir.

2015 Yılında Baraj puanı 230 olsaydı ne olurdu? hemen hesaplayalım. 

YGS puanı: 230

Fiziki Yeterlilik Puanı:100

Mülakat Puanı:100

2015 PMYO BAŞARI PUANI: 139 dur!

Yukarıda da gördüğünüz gibi örnek hesaplamaya baktığımızda 230 hatta 220 YGS puanı almış bir kişi ile PMYO’yu son yedek olarak kazanmış bir kişi arasında uçurumlar oynayabilir. YGS’den düşük almış bir kişi PMYO kazanamayacağı anlamına gelmez. Yukarıda da gördüğünüz gibi puanı asıl etkileyen husus mülakatlardır.

 

Aklınıza takılan bir soru olursa yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git