14 bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı

14 bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı
12 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 369 kez okundu.
Reklam

14 bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı 2016 ,  Binlerce öğretmen adayının beklediği sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili ayrıntılar yayınlanmaya başlandı.

14 bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı 2016 , Yapılacak olan Sözleşmeli Öğretmen atamalarının şubat ayını beklemeden bu yaz içerisinde yapılacağı kulislerde söylentiler var. Bakalım bizde merakla ayrıntıları takip edip sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.Sözleşmeli öğretmelikteki amaç Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki öğretmen değişimini engellemek ve ücretli öğretmenliğe son vermek .

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde görev yapan yaklaşık 14 bin ücretli öğretmenin yerine mülakatlarla sözleşmeli öğretmenler atamaya hazırlanıyor.

Bu bölgelere atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60’ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması üzerine başlatılan “sözleşmeli öğretmen” çalışmasının ayrıntıları netleşiyor.

47 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMENİN YERİNE YENİLERİ ATANACAK

Sözleşmeli öğretmenliğe atanacak iller ? Bakanlık verilerine göre, Türkiye genelindeki 47 bin ücretli öğretmenin 3’te biri Doğu ve Güneydoğu’da görev yapıyor. Yeni dönemde bu öğretmenlerin yerini, sözleşmeli öğretmenler alacak. Başvuranlar önce KPSS puanına göre sıralanacak, sonra da görevlendirilecek öğretmen sayısının üç katı kadar aday mülakata çağırılacak. Yüzyüze görüşmelerde aday, hem mesleki yetkinliği hem de öğrencilere aktarabilekleri açısından değerlendirilecek.

ŞUBAT AYI BEKLEMEDEN YAZ AYLARINDA BAŞLANABİLİR

Öğretmen maaşları ne Kadar ? Bakanlık, sözleşmeli öğretmen sürecini, Şubat atamalarını beklemeden yaz aylarında başlatmayı planlıyor. Mülakatların ardından seçilecek öğretmenlerin Eylül ayında, görevlendirilmesi hedefleniyor. Sözleşmeli öğretmenler, 5 yıl aynı yerde görev yapacak. Ardından kadroya alınacaklar.

3 YIL KADROLU ÇALIŞTIKTAN SONRA TAYİN İSTEYEBİLECEK

Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra tayin isteyebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, bu süreç ile beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde haklarında soruşturmalar tamamlanan kadrolu öğretmenlere ilişkin ihraç taleplerini de karara bağlayacak.

14 bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı 2016 , Aklınıza takılan bir şey olursa yorum yaparak sizlere yardımcı olabiliriz.

 

 

Etiketler:

14 bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. suna dedi ki:

  Başvurular nasıl ve ne zaman olacak

 2. arzu dedi ki:

  alım yapılcak branşlar hakkında bilgiler var mı

  1. personelmemur dedi ki:

   en yakın zamanda klavuzla birlikte açıklama bekliyoruz

Sayfa başına git